licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Nicholas Evans - "Przepaść"
Kolejna powieść autora "Zaklinacza koni" – dzieła, które odniosło spektakularny międzynarodowy sukces jako książka, a następnie film z Robertem Redfordem w roli głównej. Tym razem Evans również świetnie wywiązuje się ze swego pisarskiego zadania, tworząc powieść co prawda nienagrodzoną, ale w niczym nieustępującą poprzedniczce, co więcej – lepszą od niej.

 

 

 

Dzikie górskie pustkowia, a pośród nich - uwięzione w zamarzniętym potoku zwłoki!

Przepaść rozpoczyna się obrazem dwóch narciarzy szusujących po ośnieżonych górach. Przypadkowo znajdują oni zwłoki młodej kobiety, zatopione w zamarzniętym potoku. Okazuje się, iż jest to poszukiwana za morderstwo oraz przestępstwa na tle ekologicznym Abbie Cooper, od wielu miesięcy niedająca znaku życia, zaginiona w niewyjaśnionych okolicznościach. Pojawia się szereg pytań: w jaki sposób zginęła, co działo się z nią wcześniej, kto jest ojcem dziecka, które nosiła w swym łonie w momencie śmierci. I przede wszystkim: czy rozpad małżeństwa rodziców miał wpływ na jej dziwne zachowanie tuż przed zniknięciem, a w konsekwencji – śmierć.

 

Cisza przed burzą

W dalszej części powieści wydarzenia zostają cofnięte do ostatnich szczęśliwych chwil spędzonych przez nierozbitą jeszcze rodzinę. Autor kreśli obraz zaledwie fragmentu życia jej członków na tle pięknych, dzikich krajobrazów, w które na krótki czas się wybrali, uciekając od wielkomiejskiego hałasu i własnych karier. W sielankowe dni wkradają się jednak małżeńskie problemy Sary i Bena, które – okazuje się – mają znacznie głębsze podłoże niż można by przypuszczać. 

 

Każdy ma coś do powiedzenia - czy każdy ma rację?

Powieść opisuje ostatnią prostą na małżeńskiej drodze bohaterów, w momencie, kiedy można było jeszcze z niej zawrócić, próbować zmierzyć się z nawarstwionymi przez lata problemami. Próżno by jednak szukać tu oskarżenia, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa, w którym istnieje wszystko potrzebne do szczęśliwego związku: jest szacunek, zaufanie, ale brak namiętności oraz przyjaźni skłaniającej do szczerych rozmów na temat wzajemnych oczekiwań i potrzeb. Tę wiodącą ku końcowi wędrówkę oglądamy z perspektywy każdego z członków rodziny, poznajemy ich tok myślenia. I to jest wielki atut powieści. Autor wciela się w psychikę kobiety i mężczyzny, pokazując ich zupełnie odmienny punkt widzenia. Czyni to znakomicie, z niesamowitym wyczuciem i znajomością umysłów, które dzieli tytułowa przepaść. 

 

Evans stworzył niezwykłe dzieło, które trzyma w napięciu niczym powieść sensacyjna oraz odkrywa tajniki ludzkich dusz jak w dobrej lekturze psychologicznej. Warte przeczytania.

 

 

Dbajcie o siebie (…). Dbajcie o siebie jako para. Kiedy na świat przyjdą dzieci, będzie cię korciło, żeby stawiać je na pierwszym miejscu. Nie rób tego. Małżeństwo jest jak roślina. Żeby nie zmarniało, trzeba je podlewać i nawozić. Jeśli tego zaniedbasz, to kiedy dzieci odejdą z domu i spojrzysz w kąt, zobaczysz tam zeschnięty badyl.


DH


Nicholas Evans – ur. 1950r. w Bromsgrove (Worcestershire) w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu prawa na Oksfordzie pracował jako dziennikarz w Evening Chronicle. Następnie przeniósł się do telewizji, gdzie został producentem i scenarzystą – współtworzył programy o polityce, filmy fabularne i dokumentalne. Jego debiut literacki, powieść Zaklinacz koni (1995), zainspirowany opowieściami o ludziach posiadających dar uzdrawiania koni po traumatycznych przeżyciach, znalazł się na listach bestsellerów całego świata.

 

Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.


piątek, 15 kwietnia 2011, bliteracka

Polecane wpisy