licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Philip Roth - "Konające zwierzę"
Roth pretenduje, według wielu, do miana noblisty i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nim w końcu zostanie. Jego książki, choć odznaczane prestiżowymi nagrodami, są jednocześnie bardzo kontrowersyjne, podobnie jak sam autor. Warto zainteresować się jego twórczością, aby ubiec w werdykcie członków Akademii Szwedzkiej.

 

 

Starszy pan i studentka

Niecodzienną historię swego romansu sprzed kilku lat opowiada sześćdziesięcioparoletni mężczyzna, szanowany wykładowca, ceniony znawca sztuki. Jego zwyczajem jest sypianie ze studentkami, tudzież innymi kobietami, będącymi pod wpływem uroku i inteligencji charyzmatycznego profesora. David Kepesh widzi w nich przede wszystkim obiekt pożądania; jest zagorzałym przeciwnikiem małżeństwa, a gorącym (i praktykującym) zwolennikiem swobody seksualnej. Z kochankami nie zamierza wiązać się emocjonalnie, manipuluje nimi, okłamuje, sam decyduje, kiedy mają odejść, choć jednocześnie w rozmowach z nimi pobrzmiewa szacunek wobec ich inteligencji i kobiecości. Przełomem w jego życiu okazuje się romans z piękną Kubanką, Consuelą. Nagle do głosu dochodzi zazdrość, obsesyjna tęsknota, ubóstwienie drugiej osoby do tego stopnia, że doprowadza do picia jej krwi.

 

Czy miłosne uciechy są jedynie uciechami?

David chętnie dzieli się z czytelnikiem swymi poglądami, traktuje go jako godnego szacunku partnera do rozmowy, nawiązując z nim swoistą więź. Konające zwierzę to jednak nie tylko opowieść o seksualnych eskapadach mężczyzny w podeszłym wieku. Przede wszystkim jest to rzecz o przemijaniu. Kepesh przygląda się temu procesowi od wszelkich stron, wygłasza opinie na jego temat. Obserwuje zmagania innych z umieraniem i jednocześnie obdarza nas przywilejem obserwowania własnej walki z upływem czasu, z jego fizycznymi i duchowymi objawami. I zdaje się, że ta bitwa jest bardziej intymną częścią życia niż wszelkie poczynania w alkowie.

 

W 2008 roku powieść została zekranizowana – w Elegii wystąpiła m.in. Penelope Cruz.

 

 

To zrozumiałe, ze każde bardziej zaawansowane stadium życia jest dla nas na danym etapie niewyobrażalne. Zdarza się, że dopiero w połowie kolejnego stadium uświadamiamy sobie, że w nie wkroczyliśmy. Wówczas jednak stadia wcześniejsze niosą nam pewną pociechę.

 

 DH


Philip Roth - ur. 1933 w Newark (stan New Jersey, USA); w nowelach i powieściach społeczno-obyczajowych o motywach autobiograficznych ukazuje życie amerykańskich Żydów, ich problemy we współczesnym świecie. Jest pisarzem skandalizującym, ale i wielokrotnie nagradzanym (m.in. nagrodą Pulitzera oraz najwyższą nagrodą Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury); jest trzecim żyjącym pisarzem amerykańskim, którego dzieła wydane będą w kanonicznej edycji Library of America.

 

Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.

wtorek, 19 kwietnia 2011, bliteracka

Polecane wpisy