Menu

.

Stieg Larsson - trylogia "Millenium"

bliteracka
Dziś niewiele jest osób, którym nazwisko Stiega Larssona nic nie mówi. Pisarz zapełnił swe obszerne dzieło ciekawymi, doskonale rozrysowanymi psychologicznie bohaterami, wartką akcją i sprawnie poprowadzonymi intrygami. Próżno szukać wśród czytelników cyklu osób zawiedzionych – jedni czują już niemal fizyczne objawy uzależnienia od trylogii, inni wyruszają do Szwecji Śladami Trylogii, jeszcze inni nie potrafią cieszyć się żadną inną książką po przeczytaniu „Millenium”. Warto przekonać się samemu, czy i nas dotknie „gorączka Larssona”.

 

 

On i ona

Bohaterami serii jest para szwedzkich detektywów – znajdujący się na życiowym zakręcie dziennikarz Mikael Blomkvist oraz genialna hackerka pracująca dla służb bezpieczeństwa Lisbeth Salander. Ta nietypowa para w każdym tomie cyklu wplątuje się w niezwykle trudne zagadki do rozwiązania: morderstwo, matactwo finansowe, afery na wysokim szczeblu. W pierwszej części trylogii Mikael Blomkvist otrzymuje specyficzne zadanie do wykonania: znany biznesmen prosi go o spisanie rodzinnych dziejów. Realizując owo zlecenie, dziennikarz dowiaduje się, iż rzeczywisty powód prośby jest inny: odnalezienie zaginionej siostrzenicy przedsiębiorcy, która w latach 60. jako 16-letnia dziewczyna zaginęła bez śladu. Gdy Mikael wraz z Lisbeth zagłębiają się w sprawę, na jaw wychodzi przerażająca historia rodziny.

 

W tarapatach

Niestety, detektywi nie mogą spodziewać się, że jakakolwiek sprawa, której się podejmą będzie prosta do rozwiązania, co więcej – powstają kolejne przeszkody. W kolejnych częściach Lisbeth zostaje oskarżona o ciężkie przestępstwo i zaczyna być ścigana przez policję. Zadaniem Mikaela jest ochrona partnerki przed pojmaniem i oczyszczenie z zarzutów. To jednak wiąże się z poznaniem tajemniczej przeszłości dziewczyny oraz walkę z ludźmi u szczytów władzy.Kryminał inny niż wszystkie

Cykl Millenium to kryminał nietypowy: oprócz wartkiej akcji mamy intrygujących, świetnie uzupełnionych pod kątem psychologicznym bohaterów, ale także mnogość trudnych tematów i wątków. Jest więc temat molestowania seksualnego, dyskryminacji, barwnie opisana zostaje specyfika Szwecji pod względem obyczajowym, kulturowym, społecznym. Larssonowi udało się w sprytny sposób przybliżyć czytelnikowi ten kraj, tak różny od naszego. Millenium to zatem i saga, i powieść psychologiczna, i przewodnik po Szwecji, lecz przede wszystkim – to świetnie napisany kryminał. Dla nienasyconych pozostaje smutna wiadomość: Larsson już nic więcej nie napisze. Zmarł nagle w 2004 roku, tuż przed ukazaniem się pierwszej części trylogii. Wokół niego i jego powieści natomiast rozgrywa się obecnie wiele frapujących wydarzeń: toczy się batalia o jego spadek, podważane jest autorstwo Larssona jako twórcy Millenium, zaś same wypadki opisane w powieści przez wielu uważane są za zdarzenia rzeczywiste. DH


Stieg Larsson - ur. 15 VIII 1954, pisarz szwedzki. Rodzice, znajdując się w trudnej sytuacji materialnej, zmuszeni byli oddać go pod opiekę dziadkowi, z którym zamieszkał. Larsson wyznawał lewicowe poglądy, był członkiem Komunistycznej Ligi Robotniczej, przejawiał również poglądy antyfaszystowskie, antynazistowskie, badał zjawisko skrajnej prawicy. Pracował jako grafik, dziennikarz (redaktor czasopisma). Zmarł nie doczekawszy ogromnego sukcesu trylogii Millenium, 9 XI 2004 r. w Sztokholmie wskutek zawału serca.

 

 Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci