licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Dorota Terakowska - "Poczwarka"
Dorota Terakowska znana jest przede wszystkim jako autorka książek dla dzieci i młodzieży. Tym razem stworzyła historię o dorosłych i dla dorosłych – o tym, że życia nie da się zaplanować, gdyż pisze ono własne scenariusze; my otrzymujemy od niego dary, które odrzucamy, buntujemy się przeciw nim, bo są złe – według naszego ziemskiego pojmowania. "Poczwarka" to piękna opowieść o człowieku i cierpieniu, o straconych marzeniach i odzyskanym życiu. To historia o tym, że to, co pojmujemy jako nieszczęście, może przeistoczyć się w zbawczą siłę.

 

 

Wszystko według planu

Życie Adama i Ewy było bardzo starannie przemyślanym planem: zdobycie wysokiej pozycji zawodowej, bogactwo, budowa nowego domu. Ukoronowaniem tych planów i marzeń miało być (oczywiście zaplanowane) dziecko – najlepiej chłopiec, który zostanie genialnym informatykiem i maklerem. W tym idealnym życiu nie było miejsca na niedoskonałość, a już na pewno – na dziecko z zespołem Downa w ciężkiej postaci, bo takie przyszło na świat. Cały świat małżonków nagle się wali. Szczęśliwe dotąd małżeństwo musi zacząć zmagać się z ogromem własnych emocji, z widokiem ułomności i świadomością, że po raz pierwszy zamiast zazdrości będą doświadczali współczucia. Ich nieskazitelnie czysty, przepięknie urządzony świat stopniowo przeistacza się w chaos, a jego gospodarze oddalają się od siebie. Adam oczekuje od żony, że odda „poczwarkę” do zakładu zamkniętego i spłodzą drugie, tym razem zdrowe dziecko; Ewa – po początkowym okresie buntu – chce dać „Myszce” jak najwięcej miłości i bezpieczeństwa. Jednak postanowienie matki okazuje się nadludzkim wysiłkiem, któremu często nie potrafi podołać. Życie z córką o odstręczającym wyglądzie, która nie jest w stanie nauczyć się najprostszych czynności wzbudza mnóstwo rozmaitych emocji: od bezradności, poprzez wstyd i frustrację, nienawiść, agresję, aż do rozpaczliwej miłości; do tego dochodzi ogromne zmęczenie fizyczne i psychiczne. Jednak kobieta walczy ze sobą i z otoczeniem o namiastkę szczęścia dla tego wyjątkowego dziecka.

 

Zaczarowane dziecko

A Myszka jest wyjątkowa. Nikt bowiem nie zdaje sobie sprawy, iż pod ułomną cielesną powłoką skrywa się drugie oblicze dziewczynki. Doświadcza ona rzeczy niezwykłych, magicznych, o których normalni ludzie nie mają pojęcia. Z zewnątrz odpychająca, wzbudzająca jedynie odrazę lub litość, w środku inteligentna, pełna ciekawości świata, prowadząca głębokie, niesamowicie bogate życie wewnętrzne.

 

Poczwarka to książka głęboko psychologiczna, humanistyczna, chwaląca człowieka i jego piękno – bo w każdym, nawet tym najbardziej ułomnym ciele, może tkwić piękny motyl zamknięty w poczwarce z kalekiej powłoki.

Na zewnątrz czyhały liczne niebezpieczeństwa: potężna grawitacja, wielookie i obce spojrzenia, obojętność lub nadmiar współczucia. Dziecko wiedziało o tym, zanim wypłynęło na suchy, bezlitosny świat. Lecz było Darem Pana i nie mogło zostać tam, gdzie chciało. Pan rozdaje swoje dary, nawet te niechciane. Nic nie zostawia dla siebie.

(...)

Ale właśnie ze stwarzaniem ludzi bywało różnie. Dlatego Pan, metodą prób i błędów, stwarzał też Dary i ofiarowywał je ludziom, aby ich doskonalić. Doskonalenie także nie zawsze się udawało. Albo Dary były nie dość dobre, albo ludzie nie rozumieli, dlaczego zostali wybrani, by je otrzymać.

 

 DH


Dorota Terakowska – ur. 30 VIII 1938 w Krakowie, zm. 4 I 2004. Uczęszczała do Liceum Muzycznego i Joteyki Gimnazjum dla dziewcząt, skąd została dyscyplinarnie usunięta. Po maturze uzyskała dyplom z socjologii. Była pracownikiem naukowym, pełniła funkcje redaktora i publicystki Gazety Krakowskiej, Przekroju oraz Zeszytów Prasoznawczych. Była współzałożycielem i współpracowniczką Czasu Krakowskiego, wiceprezesem Spółdzielni Dziennikarzy Przekrój. Należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Od wydania Gumy do żucia (1986) poświęciła się już tylko literaturze. Autorka książek dla dzieci i młodzieży z gatunku fantasy, chętnie czytana także przez dorosłych. Otrzymała trzy nagrody polskiej sekcji IBBY - Światowej Rady Książek dla Młodzieży za powieści: Córka czarownic, Samotność bogów i Tam gdzie spadają Anioły oraz nagrody: Dziecięcy bestseller 1995 za książkę Lustro Pana Grymsa, Najlepsza Książka Wiosna '98 za Samotność bogów; w 1998 roku została nominowana do Paszportu Polityki (http://terakowska.wydawnictwoliterackie.pl).

 

Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.

piątek, 23 grudnia 2011, bliteracka

Polecane wpisy