licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Mons Kallentoft - "Śmierć letnią porą"
Sukces Stiega Larssona i jego kultowej serii Millenium zaowocował falą skandynawskich kryminałów. Prezentujemy jeden z nich – mrożącą krew w żyłach lekturę, w której autor nie stroni od aspektów psychologicznych, a także trudnych i bolesnych tematów jak np. molestowanie nieletnich. Doskonała, choć bardzo mroczna powieść, jedna z cyklu o inspektor Malin Fors.

 

 

Mordercze lato

Tytułowa letnia pora to w małym szwedzkim miasteczku wyjątkowo upalny lipiec. Wśród drażniącej spiekoty zaczynają rozgrywać się rzeczy przerażające. A zaczyna się zagadkowo – po miejskim parku krąży naga dziewczyna, która niczego nie pamięta. Okazuje się, że została wykorzystana seksualnie, a  ponadto – polana środkiem chemicznym. Śledztwo w sprawie gwałtu przeradza się w poszukiwanie mordercy – znalezione zostają bowiem ciała kolejnych dwóch młodych dziewcząt podobnie jak poprzednia okrutnie zgwałconych i potraktowanych środkiem chemicznym.

 

Pani detektyw na tropie

Śledztwo przejmuje komisarz Malin Fors. Nie jest ono proste – kobieta bada kolejne tropy, zagłębia się w przeszłość mieszkańców miasteczka oraz emigrantów. Sytuacja staje się ekstremalnie niebezpieczna, a tempo akcji przyspiesza, gdy zostaje porwana córka Malin, będąca w wieku zamordowanych...Mons Kallentoft stworzy świetny kryminał o dobrze znanym, sprawdzonym schemacie: spokojne na pozór, senne miasteczko zamieszkałe przez sympatycznych ludzi i zbrodnia, której korzeni należy szukać w przeszłości mieszkańców. Dodatkową atmosferę tworzy ciężki upał, tak różny od mroźnej zimy z poprzedniej powieści autora. Kryminał przesiąknięty jest okrucieństwem, praktyki jakich dopuszcza się zwyrodnialec wobec młodych dziewcząt – będących przecież jeszcze dziećmi – są odrażające i mrożą krew w żyłach. Przemoc (zwłaszcza ta na tle seksualnym) stosowana wobec każdego, a tym bardziej wobec bardzo młodych osób, odciska niezmiernie głębokie piętno w psychice ofiary i o tym pisze autor w Śmierci letnią porą. 

 nadesłane, DH


Mons Kallentoft – ur. 1968, wychowywał się w małym szwedzkim miasteczku Linköping, w robotniczej rodzinie, w której książki były rzadkością, zaś młody Mons całe dnie spędzał na grze w piłkę nożną i hokeja. Zaczął interesować się literaturą w wieku 14 lat. Zadebiutował powieścią Pasetas, ukazującą świat dealerów narkotykowych i bankowych napadów, książka ta została nagrodzona, podobnie jak kolejne. Prawdziwy rozgłos zyskał serią kryminałów z inspektor Malin Fors w roli głównej – cykl został doskonale przyjęty przez międzynarodową krytykę i czytelników, w samej tylko Szwecji sprzedanych zostało 220 tys. egzemplarzy.

(http://www.monskallentoft.se)

 

Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.

 

czwartek, 29 grudnia 2011, bliteracka

Polecane wpisy