licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Marta Fox - "Zuzanna nie istnieje"
Młoda, piękna kobieta przybywa do pubu, by „upolować” mężczyznę na jedną noc. Nie jest prostytutką czy zdradzoną żoną pragnącą odwetu – tego wieczoru rozpaczliwie nie chce być sama. Tak zaczyna się przygoda, która ma odmienić życie Zuzanny. Samotność, tęsknota, walka ze sobą i własnymi wspomnieniami – te emocje dominują w opowiedzianej przez Martę Fox historii.

 

 

Zuzanna i jej scenariusz

Plan co roku jest taki sam – wypatrzeć interesującego mężczyznę, zaprosić go do wynajętego mieszkania, urządzonego specjalnie na tę okazję tak, aby sprawiało wrażenie jej własnego; następnie spędzić z nieznajomym miłą noc i jak najszybciej się go pozbyć, zapomnieć... W ten sposób Zuzanna od dwóch lat próbuje uśmierzyć ból po stracie ukochanego męża i jednocześnie zaspokoić własne cielesne potrzeby. Tym razem jednak, gdy spotyka Pawła, coś dzieje się nie tak.

 

Co jest nie tak?

„Ofiara” Zuzanny, młody informatyk, jest nie tylko świetnie prezentującym się mężczyzną – między kochankami zawiązuje się niezwykle intensywna nić porozumienia. Prawdopodobnie zbliżyła ich bolesna przeszłość – Paweł bowiem również stracił bliskie osoby. Pomimo wyraźnej obopólnej sympatii, Zuzanna trzyma się swego planu i nad ranem opuszcza partnera gdy ten jeszcze śpi. Nie tak łatwo jednak wymazać z pamięci to niezwykłe spotkanie, od tej pory oboje nie potrafią o sobie zapomnieć i – celowo bądź nieświadomie – poszukują siebie nawzajem, walcząc jednocześnie z własnymi rozterkami.


Marta Fox stworzyła opowieść o poszukiwaniu szczęścia, zagłuszaniu samotności, a także, co nieczęsto zdarza się w literaturze, o czysto fizycznych reperkusjach utraty życiowego partnera – i to zdaje się być motywem przewodnim powieści. Nie brak zatem subtelnego erotyzmu, ale także, być może zbyt nachalnego, sentymentalizmu.

 DH

 


Marta Fox – ur. 1 I 1952 w Siemianowicach Śląskich, polska powieściopisarka, poetka, eseistka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, felietonistka miesięcznika „Śląsk”, zadebiutowała w 1989r. opowiadaniem „Gra”, wydrukowanym w piśmie „Tak i Nie”. Zdobyła wiele nagród w ogólnopolskich konkursach literackich, m.in. w dziedzinie krytyki literackiej w Warszawskiej Jesieni Poezji, za esej o Annie Sexton. Lauretka (dwukrotnie) Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej: w 1989 (w kategorii proza) i w 1994 (w kategorii poezja). W 1995 r. Polish Section International Board of Books for Young People wyróżniła powieść „Agaton-Gagaton” w konkursie „Książka Roku”.

 

Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.

środa, 01 lutego 2012, bliteracka

Polecane wpisy