licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Corinne Hofmann – „Biała Masajka”
Prawdziwa historia Szwajcarki, która rzuciła wszystko – przyjaciół, świetnie prosperującą firmę, partnera, bezpieczne życie – i zamieszkała w Kenii kierowana kontrowersyjnym uczuciem do dzikiego Afrykanina z plemienia Masajów. Opowieść o wyjątkowo mocnej i irracjonalnej wierze w słuszność raz obranej drogi.

  

Corinne Hofmann, pragmatyczna bizneswoman, która żyje wygodnie i szczęśliwie w Szwajcarii, przybywa do Kenii wraz ze swym partnerem. Cel – czysto krajoznawczy. Nieoczekiwanie podróż przewraca świat Corinne do góry nogami. Opanowuje ją niezwykle intensywne uczucie do obcego afrykańskiego mężczyzny, którego dostrzega z daleka na promie. Gwałtowne emocje, jakie owładnęły kobietą, są zupełnie pozbawione rozsądku, lecz tak silne, że porzuca całe swoje dotychczasowe życie – przyjeżdża do kraju tylko po to, by pozamykać wszystkie sprawy i wraca do buszu, do człowieka, który nawet nie wykazuje większego zainteresowania jej osobą.

 

Parę dzieli wszystko – Lketinga zna w języku angielskim tylko kilka słów (Corinne niewiele więcej), mieszka w lepiance w bardzo prymitywnych warunkach, w jego kulturze kobieta zajmuje niskie miejsce w hierarchii społeczno-rodzinnej – doskonale obrazuje to fakt, iż mężczyznom i kobietom nie wolno spożywać razem posiłków, co więcej: mężczyzna nie tknie dania, na które spojrzała kobieta. Już pierwsze spędzone z Lketingą chwile wyglądają zupełnie inaczej niż sobie wyobrażała, poczynając od spędzonej wspólnie nocy, a kończąc na obyczajach plemiennych. Potem jest już tylko gorzej. Gdy na świat przychodzi ich dziecko, wszystko jeszcze bardziej się komplikuje.

 

W Białej Masajce jest nieco o Kenii, o obyczajach i kulturze plemienia Masajów. Jednak jest to przede wszystkim opowieść o zderzeniu dwóch światów, o bardzo mocnej, wręcz ślepej wierze we własne szczęście i w drugiego człowieka. Jedni określą uczucie Corinne miłością od pierwszego wejrzenia, inni zwykłą zwierzęcą chucią; jej zachowanie nazwą odważnym lub skrajnie bezmyślnym, naiwnością lub upartym dążeniem do celu, nadzieją albo desperacją – ocena należy do czytelnika.

DH


Corinne Hofmann – ur. w 1960 r., mieszka w Szwajcarii. Jej pierwsza, autobiograficzna książka pt. Biała Masajka opowiadająca o czterech latach spędzonych w afrykańskim buszu, została przetłumaczona na trzynaście języków i sfilmowana.

Dalsze losy Białej Masajki możemy poznać w kontynuacjach bestselleru – Żegnaj Afryko. Dalsze losy Białej Masajki oraz Moja afrykańska miłość. Biała Masajka wraca do Barsaloi. 

 

Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.

czwartek, 03 stycznia 2013, bliteracka

Polecane wpisy

Komentarze
2013/01/03 10:42:10
Właśnie zastanawiałem się nad jej wypożyczeniem :)
-
2013/02/06 10:44:21
Zapraszamy. Książka warta przeczytania, podobnie jak kolejne części.