licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Claire Castillon - "Insekt"
Francuska autorka obrała sobie za temat zagadnienie nieczęsto spotykane w literaturze, a mianowicie: relacje na linii matka-córka. Obserwowane w dziewiętnastu opowiadaniach związki pomiędzy kobietami są trudne, bolesne, nacechowane jednostronną bądź wzajemną wrogością. Czy to możliwe, że postawy i sytuacje ukazane w "Insekcie" inspirowane były rzeczywistością?

  

  Matki z opowiadań Castillon są bardzo różne. Wśród nich mamy matki krzywdzące i krzywdzone, nadopiekuńcze i egoistyczne, zbyt poważne i infantylne. Sylwetki, jakie maluje nam przed oczami autorka, szokują. Bo cóż myśleć o kobiecie, która "umawiała się" z mężem na jedno dziecko, lecz powiła bliźnięta i z tego powodu nie jest zdolna do miłości - czego skrajnym dowodem jest wyrzucenie z samochodu jednej z dziewczynek na ruchliwej ulicy. Cóż powiedzieć o matce, która wstrzykuje córeczce trucizny po to, by następnie z wielką troskliwością móc się nią opiekować. A jakimi słowami można określić kobietę, która udaje, że nie widzi molestowania własnej córki przez ojca, a gdy dopuszcza do siebie tę myśl - traktuje dojrzewającą dziewczynkę jak rywalkę. Są to postawy skrajne, rzadko spotykane, ale nie brak także zachowań, które autorka zdaje się przedstawiać jako "codzienne", choć głęboko skrywane.

  W "Insekcie" mamy nie tylko złe opiekunki, ale również złe - czy może raczej zagubione - podopieczne: córki, które oddają kochające matki do domu opieki, te, które poniewierają matkami umierającymi, czy które wstydzą się za swoje rodzicielki. Relacje pomiędzy wszystkimi typami kobiet są trudne i skomplikowane, za to pełne wzajemnych oczekiwań i pretensji. Uwielbienie miesza się tu z obrzydzeniem, lęk z hardością, od miłości do nienawiści jest tylko jeden krok.

  "Insekt" - mimo że w formie opowiadań - jest mocną lekturą, przedstawiającą jedynie mroczną stronę związku matek i córek. Kto oczekuje opowieści o tkliwej miłości, o radości wychowania i słodkim poświęceniu - tego w prozie Castillon nie odnajdzie.

DHClaire Castillon - ur. 1975; francuska pisarka; swoją pierwszą powieść, "Le Grenier", opublikowała w wieku dwudziestu pięciu lat. Sławę i nagrody przyniosła jej druga książka - "Je prends racine" (2001). Kolejne potwierdziły kunszt literacki autorki. "Insekt", pierwszy zbiór opowiadań Castillon, ukazał się w 2006 roku i od razu wszedł na francuskie listy bestsellerów. Jest tłumaczony na kilkanaście języków.

Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.

czwartek, 16 października 2014, bliteracka

Polecane wpisy