licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Ali Nadżud, Delphine Minoui - "Dziesięcioletnia rozwódka"
Książki traktujące o niedoli arabskich kobiet cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego - to dla nas wciąż kraje egzotyczne, nie tylko z racji położenia geograficznego, ale i z powodu diametralnych różnic kulturowych. Ali Nadżud była jedną z ofiar bezwzględnego systemu panującego w państwach islamskich.

  

  O czym marzy dziesięcioletnie dziecko? Naturalnie o zabawkach, psotach, słodyczach, o towarzystwie innych dzieci. Czego potrzebuje? Miłości, troski, poczucia bezpieczeństwa. To, co dla nas, Europejczyków, jest oczywiste - w Jemenie nie znajduje zastosowania. Pogodne dzieciństwo małej Nadżud zostaje brutalnie przerwane pewnego dnia, kiedy to ojciec informuje ją, iż wkrótce wyjdzie za mąż za starszego od siebie mężczyznę. Przerażona dziewczynka nawet nie domyśla się, że rzeczywistość przerośnie jej najgorsze przypuszczenia.

  Zaślubiny odbywają się szybko i bez sentymentów: ojcu Nadżud spiesznie zależy na pieniądzach, a panu młodemu - na niewolnicy. Taka bowiem rola wiąże się z zamążpójściem, tak jest od wieków i kobiety są pogodzone ze swą niedolą. Pogodzone są również z tym, że ich małoletnie córeczki oddawane są starszym mężczyznom, którzy rzadko kiedy respektują prawo zabraniające podejmowania współżycia z dziewczynką poniżej piętnastego roku życia. To nieszczęście staje się udziałem małej Nadżud: przemoc fizyczna i psychiczna ze strony męża oraz jego krewnych, gwałty, ciężka praca, odcięcie od rodziny, edukacji, ukochanych miejsc - to codzienność, której doświadcza dziecko. Jednocześnie od początku pielęgnuje w sobie silne postanowienie, że nie będzie żyła jak inne kobiety, z rezygnacją znosząc upodlenie i okrutny los. Zaczyna walkę o prawo do godności.

  "Dziesięcioletnia rozwódka" to oparta na faktach opowieść o dramacie muzułmańskiej dziewczynki będącym odzwierciedleniem ogólnej sytuacji kobiet w krajach islamskich. To także historia o wielkiej odwadze i determinacji. Seria "Pisane przez życie" po raz kolejny ukazuje ludzkie tragedie, które w XXI wieku wydają się nie do pomyślenia, lecz dzieją się naprawdę.

 DH

 


Delphine Minoui - ur. 1974, francuska dziennikarka; pracowała dla France Inter, France Info, "Figaro". Za cykl artykułów o Iraku i Iranie otrzymała w 2006 roku Nagrodę im. Alberta Londres.

Jeśli chcesz zamówić tę książkę - kliknij tutaj.

poniedziałek, 03 listopada 2014, bliteracka

Polecane wpisy