Menu

.

Lars Kepler - "Piaskun"

bliteracka

PIASKUN – znany także jako Piaskowy Dziadek, fikcyjna postać z folkloru niemieckiego, sprowadzająca sny na dzieci poprzez sypanie im w oczy magicznego piasku.

piaskun2 Na moście kolejowym niedaleko Sztokholmu pojawia się ranny mężczyzna. Maszynista pociągu wzywa policję. Ranny trafia do szpitala z podejrzeniem ogólnego wycięczenia. Rannym okazuje się Mikael Kohler-Frost porwany przed 10 laty i uznany za zmarłego syn pisarza Reidara Frosta. Mikeal twierdzi, że był wraz z siostrą przez ostatnie lata przetrzymywany przez porywacza, którego nazwał Piaskunem. Śledztwo przejmuje komisarz Joona Linna.

  Jonna Linna wsławił się przed laty zatrzymaniem seryjnego mordercy Jurka Waltera. Przestępca porywał całe rodziny i zakopywał żywcem dostarczając tylko tlen przez rurkę. Porwani byli przetrzymywani dopóty dopóki ostatni członek rodziny nie spełnił oczekiwań porywacza lub ofiara zmarła z wycieczenia. Jurek Walter przebywa obecnie w zakładzie zamkniętym o zaostrzonym rygorze, ale Joona jest przekonany, że Walter miał coś wspólnego z porwaniem Mikaela i jego siostry. Psychopata nie jest skłonny współdziałać z policją, jest inteligentny, nie daje się zastraszyć i nie pójdzie na żaden układ. W zakładzie psychiatrycznym, w którym przebywa Jurek Walter z fałszywą legendą zostaje zamknięta policjantka Saga Bauer. Ma jedno zadanie zdobyć zaufanie Waltera i dowiedzieć się gdzie przetrzymywana jest siostra Mikaela.

 Jurek Walter przypomina trochę Hannibala Lectera, jest od lat zamknięty w zakładzie o zaostrzonym rygorze, jest inteligentnym manipulatorem, wybitnym strategiem przewidującym kilka kroków naraz i doskonale „czytającym” myśli innego człowieka. Wystarczy tylko kilka słów by nieświadoma ofiara Waltera zrobiła dokładnie to czego on chce.

Lars Kepler, a raczej ukrywające się pod pseudonimem małżeństwo Aleksandra i Aleksandry Ahndorild nie koncentrują się tylko na grze z porywaczem i samej intrydze kryminalnej, opisują również zdarzenia, które ukształtowały Jurka Waltera. Ucieczka z ZSRR czasów zimnej wojny do Szwecji i tragedia rodziny wciągniętej w bezduszny aparat i absurdalne przepisy biurokracji szwedzkiej.

Książka podzielona jest na 3, 4 stronicowe rozdziały, stanowiące pewną całość. Akcja toczy się szybko, kończąc jeden rozdział natychmiast chce się zajrzeć do następnego. Ostatni rozdział to majstersztyk – co się stało z komisarzem Jooną Liną?

Książka to 3 część po Hipnotyzerze i Świadku z cyklu o śledztwach komisarza Joony Linny.

Doskonałe połączenie thrillera psychologicznego i kryminału.

Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij  tutaj

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Jolba] 91.228.113.*

    Polecam książkę! Wciągnęła mnie od pierwszej strony

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci