Menu

.

Nigel Bryant - "Folwark zwierzęcy. Reaktywacja"

bliteracka

"Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych, a najrówniejsze są świnie".

 Ostatnie zdanie z kultowego "Folwarku zwierzęcego" Georga Orwella

 Folwark_zwierzcy

"Folwark zwierzęcy. Reaktywacja" to dalsze losy farmy przejętej przez zwierzęta, które zbuntowały się przeciwko właścicielowi Jones’owi i jego żonie.

Folwark zwierzęcy przemianowany na Folwark Dworski, rządzony jest przez kolejnych świńskich przywódców. Po śmierci Napoleona, którego zasługą była ekspansja terytorialna i przejęcie sąsiedniego folwarku, ster rządów przejmują kolejne wieprzaki Franko, Ethelered, Victor. Wszyscy odcinali się od zaniechań i niedociągnięć poprzednika, i obiecywali modernizację i polepszenie warunków pracy. Nad porządkiem i organizacją pracy czuwały psy patrolując folwark i dyscyplinując inne zwierzęta. Czasami jakieś folwarczne zwierze znikało lub zostało oficjalnie ukarane za nielojalność, ale Folwark Dworski funkcjonował dalej stając się najlepszym folwarkiem w okolicy, tak przynajmniej wierzyły zwierzęta odcięte zupełnie od informacji z zewnątrz.

"Folwark zwierzęcy" był satyrą na rewolucje i Związek Radziecki i panujące tam warunki. Folwark zwierzęcy. Kontynuacja to dalsze losy imperium sowieckiego.

Pojawiają się nowi aktorzy i zjawiska np. koty sprytnie wyprowadzające zyski na zagraniczne konta, szpiegostwo przemysłowe, nieuczciwe przetargi (przekupiona świnia w sąsiednim folwarku przekazuje informacje o propozycji przetargowej, aby można było przygotować kontrpropozycję) walki frakcyjne wśród wieprzy, wybudowany został płot, który odgradza zwierzęta folwarczne od innych uniemożliwiając jakikolwiek kontakt ze światem zewnętrznym, wszechobecna propaganda, teczki zakładane wszystkim pracownikom folwarku, klakierzy wychwalający dokonania władzy, wszechobecni donosiciele itd., itd. Skąd my to znamy? I czy dotyczy to jedynie warunków i układów jakie panowały w Związku Radzieckim?

"Folwark zwierzęcy. Reaktywacja" to gorzka satyra na to co żądne władzy jednostki są w stanie zrobić by utrzymać się u władzy i druga strona medalu co są w stanie zrobić osoby tworzące dwór władcy by utrzymać zainteresowanie własną osobą i nie wypaść z łask.

Książka kończy się niezbyt optymistycznie:

Od pamiętnego buntu upłynęło morze lat. Wszystkie zwierzęta na folwarku urodziły się już po wygnaniu Jonesa i jego żony. Większość z nich zbytnio nie kojarzyła, przeciw czemu ich przodkowie niegdyś się buntowali. Wprawdzie stworzenia były świadome tego, że żyje im się lepiej i wygodniej niż poprzednim pokoleniom – lecz nie zaznawały pełnego spokoju. Tak łatwo bowiem mogły stracić nawet to niewiele, co zyskały”

 

 

  Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj

 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci