licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Doris Lessing - "Mara i Dann"

 Doriss Lessing laureatka Literackiej Nagrody Nobla roku 2005.

Urodziła się w Republice Południowej Afryki dorastała na farmie w  Rodezji, dzisiejsze Zimbabwe. W wszystkich jej książka można znaleźć wiele elementów łączących autorkę z tym kontynentem, podobnie jest z książką Mara i Dann.

 Marai_Dann

Mara i Dann to dwoje rodzeństwa, które ucieka z rodzinnego domu przez wojną?, przewrotem? Nie wiemy tego. Wiemy tylko, że są bardzo ważni i muszą zapomnieć  swoich prawdziwych imion. Oboje znajdują schronienie u Daimy w wiosce ludzi skał. Daima podobnie jak Mara i Dann jest inna niż mieszkańcy wioski. Jest Mahondim (plemię), ale mieszkańcy wioski tolerują jej pobyt. Mara i Dan przebywają tam kilka lat po czym Dann nagle odchodzi. Sytuacja w wiosce robi się coraz bardziej niebezpieczna. Brakuje wody i pożywienia, susza opanowuje coraz większe tereny i kolejni ludzie opuszczają wioskę. Zostaje tylko Mara i chora, umierająca Daima. W wiosce nieoczekiwanie zjawia się Dann i po śmierci Daimy rodzeństwo wyrusza w niebezpieczna podróż na północ.

 Mara i Dann to książka drogi. Rodzeństwo przemierza kolejne tereny  Ifriku (kontynent do złudzenia podobny do Afryki) w poszukiwaniu swojego miejsca. Natrafiają na państwa rządzone przez  władców uzależnianych o opium, w innej krainie ludzie nie różnią się od siebie, wszyscy wyglądają tak samo, w kolejnej trwa wojna z sąsiednim plemieniem, nie wiadomo po co i o co, a całe narody są w wojsku lub służą machinie wojennej.

 Mara i Dann to także powieść poniekąd fantastyczna. Akcja rozgrywa się setki lat po katastrofie, która cofnęła ludzkość w rozwoju do czasów przeindustrialnych. Pojawiają się jeszcze sprzęty techniczne, ale nikt nie wie jak je obsługiwać i jak je naprawiać, nie przetrwały żadne informacje.

Doris Lessing stawia ważne pytania o kondycje ludzką, o zachowanie ludzi wobec siebie. W świecie Mary i Danna najważniejsze jest przetrwanie, ludzie walczą o wodę, pożywienie czymś normalnym jest niewolnictwo. Bohaterowie doznają upokorzeń, zostają niewolnikami, zostają siłą wcieleni do wojska. Na swej drodze spotykają również ludzi życzliwych, dzięki których pomocy uda im się przeżyć wędrówkę.

Jest to jedna z lepszych powieści w dorobku Doris Lessing

 

Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj
środa, 20 kwietnia 2016, bliteracka

Polecane wpisy

  • Marlon James - "Księga nocnych kobiet"

    Jamajka, przełom XVIII i XIX wieku. Plantacja Montpelier pełną garścią korzysta z obecnego w Kingstone  targu niewolników. Ktoś musi pracować w polu i usłu

  • Jo Kyung-ran - "Smak języka"

    Literatura koreańska, kuchnia, gotowanie i zemsta. Chong Chi-won prowadzi szkołę gotowania. Jest związana z Han Sok-chu, razem planują przyszłość, projektują do

  • Geir Gulliksen - ,,Historia pewnego małżeństwa"

    ,,Historia pewnego małżeństwa" opowiada o miłości, która budzi się między  dwojgiem ludzi, oświetla ich życie, a później odchodzi. Historia wydawałaby się