Menu

.

Mons Kallentoft - „Ziemna burza”

bliteracka

Malin Fors doskonała śledcza z komisariatu w mieście Linkoping na północy Szwecji. „Ziemna burza" to kolejna odsłona spraw rozwiązywanych przez tę, niezwykle skuteczną śledczą. ZIemna_burza

   Policja znajduje nagie zwłoki młodego mężczyzny. Na ciele nie ma żadnych oznak przemocy. Wieczorem tego samego dnia policja przyjmuje zgłoszenie o zaginięciu 16-letniej dziewczyny. Prawdopodobnie została porwana. Śledczy bardzo szybko łączą obie sprawy. Oboje znani byli z odmiennych poglądów. Nagi mężczyzna okazał się miejscowym radnym, niechętnym uchodźcom. Dziewczyna dla odmiany zaangażowana była w pomoc dla uchodźców. Malin Fors, śledcza komisariatu w Linkopingu jest przekonana, że dziewczyna żyje, ale upływający czas zmniejsza jej szanse na przeżycie.

 

  "Ziemna burza" to trzecia część cyklu zainspirowanego żywiołami (poprzednie to : „Wodne anioły”, „Duchy wiatru”). Wszystkie części cyklu, podobnie jak pozostałe książki Monsa Kallentofta łączy postać Malin Fors niezwykle skutecznej śledczej zmagającej się z osobistym problemami, z których jak u rasowego gliny na plan pierwszy wysuwa się nadużywanie alkoholu. Życie osobiste Malin Fors też nie należy do udanych: Malin jest rozwiedziona, ma dorastającą córkę, też generującą problemy, ale przede wszystkim ma intuicję dobrego gliny. Poprzedni szef policji zaufał jej i wysłał na odwyk, wiedząc że umiejętności Fors są bezcenne. Fors odwdzięcza się doskonałą pracą detektywa rozwiązując kolejne zagadki kryminalne.

  W książkach Monsa Kallentofta zdarzenia można obserwować z punktu widzenia różnych postaci. Głos zabierają śledczy ale także ofiary przestępstw. W poprzednich książkach Kallentofta ofiary przestępstw występowały pod postacią irytujących duszków biegających za główną bohaterką i powtarzających „Malin szukaj mnie, znajdź nas itp. co raczej dawało efekt odmienny od zamierzonego, tzn. na początku śmieszyło, ale później już tylko irytowało.

 Kryminały Monsa Kallentofa to w dużej mierze także książki psychologiczne. Przy okazji rozwiązywania skomplikowanych zagadek kryminalnych autor dokonuje swoistej analizy głównych postaci cyklu, policjantów niekoniecznie będących wzorem cnót.  Autor opisuje charaktery i przyzwyczajenia śledczych posterunku w Linkopingu buduje ich życie prywatne. Wszystko to możemy obserwować z wielu punktów widzenia, także samej opisywanej postaci oraz kolegów z posterunku.   

   Książki Monsa Kallentofta należą do gatunku bardziej wymagających kryminałów, tym bardziej polecam cały cykl powieści z Malin Fors w roli głównej.

 

   Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj

 

 

 

 

 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci