Menu

.

Agnieszka Pruska - "Literat"

bliteracka

Agnieszka Pruska nowa autorka na firmamencie kryminalnego Gdańska. Literat to debiut literacki autorki. Kolejne tytuły jakie ukazały się to Hobbysta i Żeglarz.

Literat W Gdańsku dochodzi do serii morderstw. Pierwsza ofiara została poddana mumifikacji, kolejna otruta, następna itd. Po Gdańsku grasuje seryjny morderca. Śledztwo prowadzi nadkomisarz Barnaba Uszkier, gwiazda gdańskiej policji kryminalnej.

 Książka Agnieszki Pruskiej to rasowy kryminał. Jest ofiara, tutaj ofiary i ścigający ją zespół policjantów, pod dowództwem nadkomisarza. Autorki nie interesuje tło historyczne czy socjologiczne popełnionych zbrodni. Zbrodnia "nie rodzi się" w afekcie lub z zadawnionych pretensji czy zazdrości. Tytułowy Literat akurat chciał sprawdzić się na poletku zbrodnia.

Ciekawą postacią jest Barnaba Uszkier. Młody, ale już policjant z dorobkiem. Żonaty, ojciec dwójki synów, sprawnie łączący pracę z byciem mężem i ojcem. Trochę to niespotykane w literaturze kryminalnej, gdzie policjant to najczęściej rozwiedziony alkoholik, który użala sie nad sobą, i którego na dodatek w tym użalaniu nikt nie rozumie.

  "...wykreowałam [Uszkiera] na zasadzie przeciwieństwa, co nie oznacza, że jest chodzącym ideałem, bo jak każdy człowiek ma swoje wady i zalety. I od razu powiem, że jego harcerzykowaty charakter sprawił mi więcej kłopotów niż gdyby był alkoholikiem, narkomanem lub darł koty z żoną. Znacznie łatwiej opisuje się osobę o mocnych negatywnych cechach, niż takiego „wzorowego...” faceta. Tyle Agnieszka Pruska

  Harcerzykowaty, jak to określa autorka nie jest tylko i wyłącznie Barnaba Uszkier. Cała komenda policji, oprócz Dyktatora – szefa, który groźny jest tylko z ksywki, a jedyną wadą jest to iż nie znosi spóźnień do pracy, pozostali policjanci to wzory cnót. Harmonijnie współpracują, nie drą kotów, policjantki są traktowane na równi z facetami, ba są starsze stopniem i nie ma ani jednego frustrata, któremu to przeszkadza, a dla równowagi, nie ma też ani jednej policjantki, która traktowała by policjanta niższego stopniem jak kogoś gorszego. Istny raj w pracy.

 

Może w dalszych kryminałach, z serii przygód Barnaby Uszkiera i spółki sytuacja się rozwinie, może.

    Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj

 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci