Menu

.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki - "Preparator"

bliteracka

Preparator ukazał się w nowej serii wydawniczej Na faktach wydawnictwa Od Deski do Deski Marcina Sekielskiego. W serii mają ukazywać się powieści dokumentalne opisujące prawdziwe tragedie, zbrodnie, ważne wydarzenia odtworzone na podstawie artykułów prasowych, zeznań dokumentów sądowych itp. Pierwszą powieścią jaka ukazała się w serii to Preparator zainspirowany preparatorem z łódzkiego prosektorium, skazanym za kazirodztwo, profanację zwłok i podwójne morderstwo.

preparator

 Preparator to zawód mało oblegany, obmacywacz trupów, wypychacz czy zimny doktor, ten ostatni to chyba jedno z bardziej delikatnych określeń. Ktoś ten zawód wykonuje, ale niekoniecznie musimy o tym mówić głośno.

 Tytułowy preparator dorasta w przeciętnej rodzinie. Ojciec też zimny doktor, wypełnia swój czas piwem, wersalką i telewizją. Nie interesuje się synem, nie licząc kilku sporadycznych wypadów do fryzjera czy na ryby. Zimna, apodyktyczna, jędzowata matka faworyzuje siostrę, stawia ją za wzór dorastającemu chłopcu. Podobnie jak szkoła tępi także leworęczność syna. Chłopiec jest wycofany, lękliwy, jąka się i kiepsko się uczy. Siostra oczywiście przoduje w nauce. Matka z pretensją i potępieniem w głosie stawia ją za wzór, koło się zamyka.

Całość zmierza do dramatycznego finału. Autor kreśli narastanie zła, banalnego, prostego, który nie został wykuty w ogniu brutalności i przestępstwa, ale w zwykłej rodzinie, na zewnątrz przeciętnej i zgodnie żyjącej bez awantur i dramatycznych zajść. Więc skąd wzięło się zło?

Banalność zła ten termin wprowadziła Hanna Arendt obserwując proces Adolfa Eichmanna. Sołżenicyn pisał w Archipelagu Gułag:

„Dopiero na zgniłej, więziennej słomie (…) stopniowo pojąłem, że linia oddzielająca dobro od zła przebiega nie między państwami, nie między klasami, nie między partiami – tylko przecina każde ludzkie serce, nie omijając żadnego.”.

Z każdego można zrobić potwora, wystarczą tylko sprzyjające okoliczności dobrane do każdego człowieka, na szczęście indywidualne, inaczej mielibyśmy gotową receptę na stworzenie potwora.

   Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci