Menu

.

Tomasz Hildebrandt - ,,Dotyk"

bliteracka

Powieść Tomasza Hildebrandta dotyka wielu problemów współczesnej Europy. Nasilające się ataki terrorystyczne, napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu o innej kulturze i religii budzą napięcia społeczne. Słowo rasizm i nacjonalizm znów zaczynają być modne. Autor wybiega w swojej książce w przyszłość i pokazuje do czego może doprowadzić Europę obecna sytuacja polityczna i społeczna. W Marsylii jest już  blisko 50 % ludności pochodzenia arabskiego i to tutaj pisarz umieścił akcje książki.

 Dotyk

Marsylia, to piękne i bardzo niebezpieczne miasto. Tutaj w sposób brutalny giną ludzie, płoną żywcem. Przez dotyk rozprzestrzenia się, śmiertelna choroba. Wkrótce, do miasta ma przybyć premier. Zapowiadane są ataki terrorystyczne. Napięcia społeczne przybierają na sile, podsycane przez  ograniczenia kultury islamskiej, które wprowadziły władze. Powstaje nowy meczet. Przez Marsylie przetaczają się manifestacje, marsze nacjonalistyczne, dochodzi do użycia broni. Wszystkie historie  powiązane są kilkoma bohaterami. Claude, jest policjantem, i ma za zadanie odnaleźć sprawce podpaleń, uczestnicy w wielu okrutnych działaniach policyjnych. Dla niego najważniejsza na świecie jest rodzina, pragnie ją chronić przed wszelkimi koszmarami. Isabelle jego żona, jest przerażona przemocą na ulicach, ucieka. Celine, znana blogerka, nie boi się poruszać trudnych tematów, wpada w wielką sieć samotności i lęku. Emilie umiera, dotknięta przez dziwnego mężczyznę z biblią. Każda z tych postaci, jest ciekawa i odgrywa ważną rolę. Życie w Marsylii jest powodem powstających lęków, nietolerancji, frustracji i cierpienia. Bohaterowie książki są  ofiarami  szerzącego się zła. Następuje kompletny upadek i rozpad  społeczny, dobro znika.

Apokaliptyczna wizja przyszłości Francji, skłania do wielu przemyśleń. Książka jest ciekawa i wielowątkowa, nie mało jest tu zagadek kryminalnych. Czyta się ją błyskawicznie. Tomasz Hildebrandt w pewnym wywiadzie dla Gazety Wyborczej, tak mówi o swojej książce :

,,Jak w kufrze z podwójnym dnem, „Dotyk” można potraktować jako świetną rozrywkę, bez wczytywania się w przesłanie, lub spojrzeć na książkę szerzej, dotrzeć do tego drugiego dna."

 Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci