Menu

.

Jerzy Rostkowski – "Świat Muszkieterów"

bliteracka

Muszkieterowie – organizacja założona przez Stefana Witkowskiego na początku jako niewielka komórka pomogająca oficerom polskim w przedostaniu się, po klęsce września 1939 roku na zachód, później prężna organizacja wywiadowcza nigdy nie zinflirtowana ani przez Abwehrę, ani przez wywiad sowiecki, czego nie można powiedzieć o Armii Krajowej.

wiat_muszkieterw

Muszkieterami byli: Teresa Łubieńska, płk. Jerzy Jastrzębski, płk Stanisław Dworzak, por. Kazimierz Leski, Maria Grocholska, Stefania Haunasek zastrzelona przez Niemców w 1941, Krystyna Skarbek – ulubiony szpieg Churchila, Klementyna Mańkowska, Mieczysława Ćwiklińska i wielu innych o których nie wiemy, bo postanowiono wykreślić Muszkieterów z kart historii.

Muszkieterowie byli organizacją niezależna od Związku Walki Zbrojnej, przekształconej w 1942 roku w Armię Krajową, ponieważ Witkowski obawiał się przeniknięcia szpiegów niemieckich i sowieckich. Oczywiście niekoniecznie podobało się to dowództwu Armii Krajowej. Poza tym organizacja Witkowskiego zwalczała obu okupantów Niemców i Rosję sowiecką co wybitnie przeszkadzało Angli. Sytuacja polityczna plus "polskie piekiełko" spowodowało zagładę Muszkieterów.

 

Jakie tajemnice zabrali ze sobą Muszkieterowie? Co skrywają archiwa angielskie (utajnione na kolejne lata)? Na te pytania autor książki, przede wszystkim ze względu na brak dokumentów Muszkieterów i dostępu na archiwów brytyjskich,  tylko niestety próbuje odpowiadać.

Polecam książkę także dlatego, że porusza historię daleką od podręczników historii i stawiającą rządzących wówczas dowódców wojskowych w bardzo złym świetle.

 

   Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci