Menu

.

Peter U. Brett - cykl demoniczny

bliteracka

Na cykl demoniczny składają się następujące tytuły:

Malowany człowiek

Pustynna włócznia

Wojna w blasku dnia

Tron z czaszek

The Core (polski tytuł "Rdzeń świata") premiera zapowiadana na rok 2018. Malowany_czowiek

Thesa, fantastyczna kraina w której dzień należy do ludzi, a noc do polujących na tych pierwszych demonów. Jedyną obroną przez demonami są runy obronne. Co noc demony próbują sforsować domostwa ludzi, szukając szczelin w wyrysowanych, wykutych itp. runach. Jeden błąd w rysunku lub rozstawieniu run jest jednoznaczny ze śmiercią. Jest kilka rodzajów demonów, tak dla urozmaicenia, zwanych także otchłańcami (wraz z nastaniem świtu demony uciekają do podziemnego królestwa otchłani, słońce je pali) i tak: są demony skalne, potężne o grubym skalnym pancerzu, demony ognia, ziejące ogniem, demony powietrza, zaopatrzone w skrzydła i ostre pazury, demony wodne, żyjące w akwenach wodnych, demony pustyni, występujące tylko na obszarze pustynnym, demony drzewne itd. Walka z demonami w pojedynkę jest niemożliwa i z góry skazana na porażkę, dlatego większość ludzi chowa się w domach za zasłoną dobrze wyrysowanych run. Jedynie Krasjanie, ludzie pustyni od pokoleń walczą z demonami, choć to walka nierówna i okupiona duża liczbą ofiar.

Cały cykl demoniczny ma czterech głównych bohaterów wokół których kręci się cała akcja: Arlen Bales z osady zwanej Potokiem Tibbeta nazywany Naznaczonym lub Malowanym człowiekiem. Arlen jako chłopiec był świadkiem śmierci matki i tchórzostwa ojca. Ucieka z domu i staje się legendą uwiecznioną w pieśniach mistreli, bo jako dziecko przeżył noc oraz okaleczył skalnego demona. Marzeniem Arlena Balesa jest zostać posłańcem, który podróżuje od osady do osady przewożąc wiadomości i pocztę oraz przywrócić ludziom zapomniane runy bojowe.

Ahman Jardir Shar'Dama Ka ludu Krasjan wódz i spadkobierca pierwszego Shar'Dama Ka, Wybawiciela od alagai czyli demonów, posiadacza run bojowych zapomnianych po jego śmierci.

Leesha, Zielarka (lekarz w osadzie, każda osada miała swoją zielarkę, znawczynię ziół i metod leczenia) i nieformalna przywódczyni Zakątka Wybawiciela, osady rozbudowanej i skutecznie bronionej przed demonami dzięki Arlenowi Balesowi.

Rojer Bezpalcy - mistrel, kuglarz i aktor okaleczony przez demona. Uratowany, wychowany i przyuczony do zawody przez legendarnego mistrela. Posiadacz umiejętności zaklinania demonów muzyką.

Te cztery postacie niekoniecznie zgadzające się ze sobą co do strategii i taktyki walki z demonami, odegrają istotną rolę tak w wojnie w blasku dnia (między ludźmi) jak i w ostatecznej wojnie przeciwko demonom.

Cały cykl demoniczny mimo pewnych niedociągnięć, niepotrzebnych opisów, np. konsumpcji ludzi przez demony jest dosyć wciągający. Tom pierwszy "Malowany człowiek " przybliża uniwersum świata stworzonego przez Bretta oraz historię  Arlena, Leeshy i Rojera. W kolejnych tomach autor wprowadza Ahmana Jardira oraz Krasjan, których zwyczaje i obyczaje, system kastowy i pozycja kobiet są łudząco podobne do obyczajów Bliskiego Wschodu. Akcja powieści zgrabnie przeskakuje z postaci na  postać, zawsze coś się dzieje, aż dziw, że bohaterowie wytrzymują psychicznie tempo zdarzeń, no ale to bohaterowie, a nie zwykli zjadacze chleba. Dla miłośników fantastyki.

 

 Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj

.

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci