Menu

.

Jakub Małecki - ,,Ślady"

bliteracka

Ślady” Jakuba Małeckiego to zbiór opowiadań, które łączą się w całość. Każde z opowiadań, to ślad życia jednego człowieka. Kilka historii, które wzajemnie się przeplatają pozostawiając ślady. Wszyscy bohaterowie są mniej lub bardziej naznaczeni piętnem. Najczęściej wbrew swojej woli. W książce często pada ciekawe stwierdzenie "Życie jest bardziej jak zbiór opowiadań. Poszarpane, nieprzewidywalne... Ono nie układa się w jedną całość." 

lady

Wiejski szaleniec, zwyczajny-niezwyczajny poborowy, kobieta czytająca ze smug na asfalcie, dziewczyna w potrzasku, "potwory z zewnątrz". Znajomi, "którzy jeszcze są znajomymi". Celebrytka, żyjąca niczym „bezmyślny balonik, który co chwilę szaleńczo wyrywał się w inną stronę”. Kobieta, która „większość życia spędziła, czekając, aż coś się wydarzy, i nie dostrzegając, że coś wydarza się ciągle”. Mężczyzna, który „panicznie bał się bycia pośrodku, bycia konkretnym typem człowieka, bycia „jednym z”. Kolejny bohater „niecierpliwy, drażliwy, roztrzęsiony”, który „wygląda, jakby wszystkich bez wyjątku nienawidził i tylko czekał, aż ktoś go znowu rozczaruje”. I jeszcze następny: ,,Ten, który przy szybie, za książką i na kacu, próbował spokojnie nienawidzić świata”…

„Ślady” to książka metafizyczna. Czytelnik znajdzie w niej elementy fantastyki. Na szczęście dominuje w niej wątek obyczajowo-psychologiczny. To za jego sprawą ta w gruncie rzeczy niezwykła opowieść po prostu urzeka. Konstrukcja powieści zadziwiająca. Początkowo budząca niepokój u czytelnika, stopniowo rozjaśnia jego umysł wywołując różnorakie emocje. Zmusza do refleksji nad sensem życia. Każdy człowiek pozostawia po sobie jakiś ślad. W gruncie rzeczy to od nas zależy, jaki ślad pozostawimy po sobie.Czy, aby na pewno?
„Ślady” Jakuba Małeckiego to proza wybitna zarówno pod względem formy jak i treści. GORĄCO POLECAM!

 

 Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci