Menu

.

Marcel Proust -,,Obojętny"

bliteracka

Warto sięgnąć po książkę klasycznego pisarza. Wystarczy opowiadanie, nowela, szkic, by pobudzić estetyczne i wrażliwe obszary umysłu, przenieść się w inne, dawne czasy. Takim  wartościowym utworem, godnym uwagi jest nowela ,,Obojętny" Marcela Prousta, którą wydano po raz pierwszy w Polsce w 2017 roku, za sprawą Wydawnictwa Eperons - Ostrogi. Okładkę książki zdobią  wspaniałe Szkice postaci na świeżym powietrzu... Claude Moneta.

 obojetnymarcelproust384272s

Bohaterką jest Madeleine de  Gouvres, najpiękniejsza wówczas kobieta Paryża. Jej uroda, wdzięk, mądrość, majątek powodowała, że miała olbrzymie powodzenie. Była bardzo wrażliwa, kochała kwiaty ,,Faktycznie kochała je, w owym znaczeniu, czyli ze względu na ich piękno i jak bardzo ją samą potrafiły uczynić piękną. Kochała ich piękno, ich radość, jak również ich właściwy zewnętrzny smutek, jeden z atrybutów ich piękna. Kiedy nie były już świeże wyrzucała je niczym pomiętą sukienkę”. Oto kolejny opis  Prousta dotyczący  oryginalnego stroju Medeleine, który ozdabiał ją pewnego wieczoru w teatrze ,,Jej stanik nieprzyozdobiony był żadnym klejnotem, a jedynie żółtym tiulem i katlejami, a w jej ciemnych włosach również  było doczepionych jedynie kilka katlei, które spływały po tej cienistej wieży niczym blade girlandy światła. Świeża, jak owe kwiaty i jak one zamyślona, z powodu polinezyjskiego uroku swej fryzury, przypominała Mahenu Pierre'a Loti i Raynalda Hahna. Niebawem do szczęśliwej obojętności, z jaką przeglądała tego wieczoru w olśnionych nią oczach swe wdzięki,wdzięki, które odzwierciedlały je z wielką wiernością, wkradł się pewien żal, że Lepre jej takiej nie widział". Pan Lepre nie był jakimś wyjątkowym mężczyzną.Nie zwracał niczyjej uwagi, a jednak stał się miłością pani Medeleine. Dlaczego wybrała właśnie Lepre, którego zupełnie nie interesowała. Dlaczego mimo starań pięknej kobiety mężczyzna pozostawał obojętny ? Nowela Marcela Prousta to pewnego rodzaju studium miłości. Wielkie uczucie Madeleine do Lepre pozbawione jest nadziei i przepełnione smutkiem.

Nowela ujrzała światło dzienne w roku 1896 we francuskim czasopiśmie,,La Vie contemporaine" pod tytułem L'Indifferent. Pisarz, wówczas bardzo młody, uważał  utwór za nieudany i zapomniał o nim. Jednak tworząc swe dzieło życia W poszukiwaniu straconego czasu  przypomniał sobie o noweli. Znalazł tam własną ideę miłości, rozwinął po mistrzowsku w swojej twórczości. Dzisiaj nazywamy ją ,,miłością proustowską". Książkę otwiera niezwykle ciekawa przedmowa, zawierająca cenne informacje na temat pisarza, jego badaczy i noweli. Polecam, tym którzy znają i nie znają twórczości Marcela Prousta.

 

 

 

 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci