Menu

.

Marek Rabij - "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo"

bliteracka

Globalizacja, od lat słowo robiące oszałamiającą karierę w polityce i ekonomii. Zjawisko, w światowej gospodarce, które miało przynieść dobrobyt,  przyczynić się do rozwoju globalnej gospodarki oraz szybszy rozwój państw Trzeciego Świata. Co przyniosło i jak działa globalizacja w tych krajach można się zapoznać czytając reportaże z Bangladeszu. ycie_na_miar

 Zachodnioeuropejskie i północnoamerykańskie firmy uczyniły z Bangladeszu jeden wielki zakład tekstylny. W Bangladeszu szyje się wszystko: od prostych T-shirt'ów po ekskluzywne stroje wielkich domów mody. Warunki w jakich pracują szwaczki są drugorzędne, a raczej istotne wówczas gdy dochodzi do tragedii takiej jak np. katastrofa budowlana w zakładach  Ran Plaza w stolicy Bangladeszu Dhace. Innymi słowy: gdy dojdzie do tragedii i wyjdzie na jaw, że  zachodnia firma pozwala zleceniobiorcy na wykorzystywanie pracowników i nieliczenie się z bezpieczeństwem pracy, wówczas wybucha skandal, a zleceniodawca zrywa umowę z "niesolidnym" wykonawcą. Inaczej wszyscy przymykają oczy. Biznes musi się kręcić.

Jeśli ktoś myśli, że dzięki przeniesieniu produkcji z Europy Zachodniej do tańszego Bangladeszu, Indii, Chin spadły ceny gotowych produktów, to się myli. T-shirt uszyty w Europie i T-shirt uszyty w Bangladeszu, w Europie kosztuje tyle samo co przedtem, ale tym razem znacznie większa różnica pomiędzy kosztem uszycia a ceną finalną ląduje w kieszeniach właścicieli zachodnich firm.

Chcemy kupować po najniższych cenach, menadżerowie zarabiają więcej dla właścicieli i akcjonariuszy firm, szwaczki zarabiają by nie umrzeć z głodu. Wszyscy zadowoleni. Więc o co chodzi?

 

 Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj 

 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci