Menu

.

Joanna Bator - ,,Rok królika"

bliteracka

"Wielu z nas chciałoby wyjść rano z plecakiem. Z nowymi dokumentami w kieszeni i zniknąć. Zacząć wszystko od nowa… Przynajmniej zostawić te elementy życia, które już się zużyły. Stały się mniej pasujące do nas. Nie wiem, kim będę jutro?" - powiedziała Joanna Bator w rozmowie z Katarzyną Janowską w programie "Rezerwacja".   Rok_krlika

Julia Mrok, znana i popularna pisarka romansów historycznych, postanawia zaginąć bez śladu. Czyni to, ponieważ boi się o  życie, przewiduje śmierć z rąk swoich dwóch kochanków. Wyprzedza więc bieg wypadków i pozoruje odejście. Zmienia wygląd  i podaje za  Annę Karr. Przeczucie i chwytliwy nagłówek o Króliku Grozy, który atakuje mieszkańców Ząbkowic Ślaskich, powoduje, że wyjeżdża z Warszawy właśnie do niepozornych Ząbkowic Śląskich, miasteczka grabarzy, Dziadka Konkursowego, bliźniaczej siostry i hotelu, w którym działa Spa pod Królikiem. Tu Julia Mrok chce odnaleźć swoje przeznaczenie i nową opowieść.

,,Anna Karr była więc nie tylko uciekinierką, lecz także poszukiwaczką. Jedyna przeszłość, jaką mogła sobie przywłaszczyć, należała do Julii Mrok, ale to imię i nazwisko nadano jej w domu dziecka. Kim więc była wcześniej, kim ja byłam? Kim byłam tam, gdzie w pamięci Julii Mrok przetrwały tylko zimno, woda, huk? Postanowiłam odnaleźć ją, ukrytą w mroku.”

Joanna Bator lubi w książkach ukazywać swoje literackie obsesje i dzielić nimi z czytelnikami. Łączy motywy dobrze znane z innych swoich opowieści jak ; Japoński wachlarz, Ciemno, prawie noc czy Wyspy Łzy. Czytelnik znajdzie tu odniesienia japońskie, wspomnienie tsunami, motyw sióstr bliźniaczek, rozdwojenia i samego zaginięcia, które stało się motywem przewodnim całości. Rok królika, to kolejna niezwykła opowieść o podróży w głąb siebie, w nierealny świat, który może ożyć, jeśli nieopacznie wskrzesi go iskra twórczego prądu. Powieść, warta przeczytania i jak wieść niesie, będzie kręcony film na jej podstawie, co pewnie ucieszy fanów  pisarki.

 

 Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci