Menu

.

Anna Kamińska - "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz"

bliteracka

Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza polska himalaistka, jedna z najlepszych himalaistek na świecie. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K 2. Zdobywczyni 8 z czternastu ośmiotysięczników. Zaginęła w 1992 na  Kanczendzondze będąc na 8200 metrach (Kanczendzonga     8586 m). Mimo braku sprzętu biwakowego, namiotu zdecydowała się przeczekać noc i wejść na szczyt następnego dnia. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Matka Wandy Rutkiewicz Maria Błaszkiewicz do końca życia utrzymywała, że jej córka żyje i przebywa w klasztorze buddyjskim.Wanda

Powyżej 8 tys metrów to strefa śmierci, najniebezpieczniejsza dla himalaistów. Zmniejszona ilość tlenu może spowodować obrzęk płuc oraz mózgu. Wyeksploatowany i wycieńczony wspinaczką organizm, któremu udało się zdobyć ośmiotysięcznik, ma przed sobą drugą bardziej niebezpieczna część, zejście do bazy. O życiu i śmierci decyduje wiele czynników. Od istotnych po detale. Sprzęt, liny, namiot, wytrenowany organizm, dobre rozłożenie sił, aklimatyzacja i wreszcie pogoda. Nasuwa się pytanie po co? Po co narażać życie by stanąć na jakiejś tam górce. Himalaiści często odpowiadają: bo jest. Kim była  i czego szukała w górach Wanda Rutkiewicz? Wolności, odpoczynku, samotności? Wanda Rutkiewicz żyła od wyprawy do wyprawy. Umiejętność zjednywania sobie ludzi, a przede wszystkim sponsorów sprawiała, że mimo PRL-owskiej mizeroty mogła organizować kolejne wyprawy. Wybitne umiejętności natomiast sprawiały, że była również zapraszana przez innych himalaistów do udziału w ich wyprawach. Ogromnie ambitna, stawiająca sobie kolejne wyzwania. Na początku lat 90-tych zaczęła się śpieszyć, chciała zdobyć wszystkie ośmiotysięczniki zanim nie pozwoli jej na to organizm ( gdy zaginęła miała 48 lat). Często mówiła, że zostanie w górach.

 

Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć.

 

 Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj 

 

© .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci