licznik odwiedzin joomla
Blog > Komentarze do wpisu
Wasilij Aksionow - "Saga moskiewska"

Saga moskiewska to dzieje wielopokoleniowej, inteligenckiej rodziny Gradowów zamieszkałej w podmoskiewskim Srebrnym Borze. Patriarcha rodu to Borys Gradów, profesor medycyny, uznany chirurg. Kolejni członkowie rodziny to żona Borysa Gruzinka Maria oraz ich dzieci: Nikita, oficer wojska, Kirył, zażarty komunista zaangażowany w utrwalanie systemu, córka Nina, poetka. Na dalszym planie przewijają się bliscy i dalsi krewni rodziny i przyjaciele oraz przedstawiciele władzy: Stalin, Beria, Frunze, Woroszyłow, Mołotow i inni. Saga obejmuje okres od końca lat 20-tych (zmierzch NEP-u), lata rządów Stalina, aż  do śmierci dyktatora.

 Saga_moskiewska

 

Codzienność Gradowów ukazana jest na tle historii Rosji Sowieckiej: NEP, walka Stalina o władzę, kolektywizacja, zaostrzająca się walka klasowa, wszechobecne nocne aresztowania, czystki w armii, tworzenie „nowego człowieka”, po walki II Wojny Światowej oraz względną powojenną stabilizację. Rodzina Gradowów, jako elita społeczeństwa sowieckiego, z jednej strony uczestniczy w tworzeniu nowej rzeczywistości, z drugiej jest też celem czystek Stalina.

Sagę moskiewską Aksjonow ukończył w 1992 roku będąc już na emigracji (władze sowieckie pozbawiły pisarza obywatelstwa w roku 1980). Książka jest przede wszystkim skierowana do czytelnika Europy Zachodniej, mającego niewielką widzę o tym, co działo się w ZSRR pod władztwem Stalina, stąd dosyć drobiazgowe odtworzenie realiów zamkniętego dla świata ZSRR. Czytając powieść trudno nie uniknąć porównania z dziełem Wasilija Grossmana "Życie i los"

 Wasilij Aksjonow to syn Jewgienii Ginzburg, pisarki i więźniarki łagrów Kołymy.

 Na sagę moskiewską składają się trzy tomy: Pokolenie zimy, Wojna i więzienie, Więzienie i pokój.

  Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj 

środa, 20 czerwca 2018, bliteracka

Polecane wpisy

  • Carrie Fisher - "Pamiętnik książniczki"

    Carrie Fisher, amerykańska aktorka, córka  aktorów Debbie Reynolds i Eddiego Fishera, odtwórczyni postaci księżniczki Lei w kultowych "Gwiezdnych wojnach"

  • Szczepan Twardoch - ,,Król "

    Szczepan Twardoch napisał, kolejną znakomitą książkę. Na pozór,,Król" to kryminał rozgrywający się na ulicach przedwojennej Warszawy, ale naprawdę, to wielowars

  • Richard Flanagan - ,,Ścieżki Północy"

      Richard Flanagan pisał ,,Ścieżki Północy” przez 12 lat. Pięć wersji wylądowało w koszu, szósta dopiero okazała się zadowalająca. Tytuł zaczerpnął o