.
Blog > Komentarze do wpisu
Ziemowit Szczerek - "Przyjdzie Mordor i nas zje czyli tajna historia Słowian"

Kresy, kraina utracona, cel wielu sentymentalnych podróży rodaków. Takie miasta jak: Lwów, Drohobycz, Stanisławów, Kamieniec Podolski na trwale zapisało się w historii Polski. Ziemowit Szczerek zabiera nas w podróż po Ukrainie. Ma być hardkor, ma być dziko i intensywnie. Zwiedzanie dzikiego Wschodu z plecakiem. Przyjdzie_Mordor_i_nas_zje

Przyjdzie Mordor i nas zje to momentami zabawna relacja z podróży rodaków do miejsc zapisanych w historii Polski. Obowiązkowy jest Cmentarz Łyczakowski w Lwowie, Drohobycz śladami Brunona Schulza, twierdza w Kamieniu Podolskim, do której spacer w nocy może się skończyć rozbitym nosem - nieprzeniknione ciemności, wszystko zakrapiane mieszanką kupowanego w aptece balsamu  "Wigor" i kwasu chlebowego, po którym..  "czułem jak w moje żyły wstępuje moc i euforia, a im więcej piłem, tym bardziej podobało mi się tutaj. Bo wszystko tutaj było podkręcone na maksa do oporu".

Reportaże Szczerka to również gorzka satyra na Polaków i innych  mieszkańców Zachodu, którzy z pozycji wyższości, na którą sami się postawili, oglądają dziki Wschód, porównując go z własnym, oczywiście cywilizowanym krajem. Podnoszący na duchu jest widok absurdów, wszechogarniającego bałaganu, biedy, całego tego barbarzyńskiego wschodu - my  jesteśmy z lepszej części,  tej zachodniej. 

Język autora jest  dosadny, nie stroniący od wulgaryzmów, mimo tego nie razi, wręcz przeciwnie dopełnia i uwiarygadnia relację.

Ziemowit Szczerek za książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje, alternatywna historia Słowian otrzymał w roku 2013 Paszport Polityki

    Jeśli chcesz zarezerwować książkę kliknij tutaj 

poniedziałek, 03 grudnia 2018, bliteracka

Polecane wpisy